Ben Kimim ?

Ben Kimim ?

Ben Kimim ?

Yine bir soruyla başlayan yazılarımdan biri; Ben Kimim ? Bu soruya nasıl cevap veriyorsunuz? “Anneyim, babayım”, “çalışanım”, “vatandaşım”, “kadınım,erkeğim”, “kardeşim, ablayım” gibi mi yoksa “ben… bir insanım” gibi kendinizi tarif ederek mi kim olduğunuzu anlatıyorsunuz?

Kişi kendini başkalarından ayırt edecek niteliklere sahip olmak isterken bir yandan da belirli rollere göre kimlik geliştirir. İşte kendinizi tanımlama şekliniz kimliğinizi de belirler. Kimliğimizi nasıl belirlediğimiz ise hayatta başımıza gelen olayları nasıl değerlendireceğimiz ve ne şekilde davranacağımızı da yönlendirir.

Kendi kimliğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Eğer bir kişi sahip olduğu rollere göre kendi kimliğini tanımlıyorsa, o rolün başarı ve başarısızlığını da hep kendine mâl edecektir. Mesela;

Siz kimsiniz sorusuna, “anneyim” diyen bir kişinin olayları değerlendirmesinde anne kimliğini kullanacağını bekleriz. Çünkü anne olmak onun benliğini tanımlayan bir şey ve hayat bakışı/davranışları da bu kimliğe uygun olacaktır. Annelik kimliğini hayatının tüm alanına yansıtacaktır. Tepkileri ve davranışları bu özellikleri ile uyumlu olacaktır. Fakat asıl önemli olan, bu tür bir kişinin kimliğini çocuk veya çocuklarıyla kurguluyor olmasıdır. Yani kendi başarı/başarısızlığını çocuklarının başarı veya başarısızlığı ile ilişkilendirerek belirleyecektir. Çocuk sınavından yüksek not aldı, anne mutlu olur ve övünür. Çocuk bir başarısızlık yaşadı, anne kendini kötü anne grubuna sokabilir.

Kimliğimizi başkalarına göre mi tanımlıyoruz?

Bu tür kimlikleri daha başka hangi alanlarda yaratıyoruz? Bir takımın taraftarı olmak, bir şirketin çalışanı olmak, bir ülkenin vatandaşı olmak, bir üniversitenin mezunu olmak, siyasi bir partinin taraftarı olmak gibi gibi…Bu şekilde yarattığımız kimliğimizi takımımız, şirketimiz, ülkemiz veya siyasi partimizin başarı veya başarısızlıklarını kendimize mâl ederek hayatımızı yönlendiriyoruz. Peki böyle yapmak ne kadar sağlıklı? Kendimizi rollerimiz, başka kişi ve kaynakların durumuna göre nitelendirmek bu kişi ve kaynakları aşırılığa kaçacak şekilde savunmak, onlara bağımlılık boyutunda bağlı olmamıza yol açar. Öyle ki onları sanki kendimizmiş gibi görmeye başlarız.

Bilirsiniz; insanlar başkalarının hatalarını kendi hatalarından daha çabuk fark etmeye eğilimlidir. Yani kendi hatalarımızı (eğer öz farkındalığımız düşükse) zor fark ederiz hatta bazen fark bile etsek red eder sorunun dışarıdakiler olduğunu düşünürüz. Kimliğimizi dış kaynaklar ile geliştirdikçe ve sanki kendimiz gibi hissettikçe onların hata ve başarısızlıklarını da fark etmede sorun yaşama ihtimalimiz artacaktır. Hatta yaptıkları hataları görmezden gelip onlara tamamen olumlu bir bakış açısı sergileyebiliriz. Hataları fark edilmeyen çocuk, yolsuzluk yapan bir hükümetin yaptıklarını meşru görme, maçı kaybeden takımın kaybını hakem hatası veya başka faktörler ile açıklamak gibi gibi…

Ben bir insanım

Peki kimliğimizi “Ben ……. bir insanım” şeklinde tarif eden bir kişi başarı ve başarısızlıklarını nasıl açıklar? KENDİSİYLE…sadece KENDİSİYLE…Yani bu kişi, kendindeki güçlü ve zayıf yanları ve potansiyelini iyi fark eder. Nerede hata yapsa, üzerine düşünür, kendini anlamaya ve geliştirmeye gayret gösterir. Başardığı zamanlarda da kendini takdir etmeyi bilir ve bir sonraki hedefini daha iyi belirler. Bu kişi aynı zamanda iyi bir anne, iyi bir çalışan, iyi bir evlat, iyi bir vatandaş da olur tabii ama bu rollerini sadece kendini ifade ettiği alanlar olarak görür çünkü her rolde esasında aynı kişidir yani SAMİMİDİR, rol yapmaz, çünkü gerek görmez.

Kimliğimizi rollerimiz veya başka kaynaklar ile açıklamanın bir diğer zararı da, o roller elimizden alındığında veya alınmak zorunda olduğunda (kaybettiğimizde) yaşadığımız sarsıntı, endişe, boşluk duygusu ve ben bundan sonra ne yapacağım korkusunu hissetmek. Askerliği meslek olarak yapıpı görev süresi bitenler, uzun süreli ilişkileri bitmiş kişiler (boşanma, ayrılık veya ölüm yüzünden), emekli olmuş kişiler, çocukları evden gitmiş ebeveynler, uzun yıllar çalıştığı yerden ayrılmış çalışanlar…

Halbuki kimliğini kendi özellikleriyle tanımlayan kişi ne olursa olsun hep kendi kalacaktır, kimsenin ondan alacağı birşey yoktur. Kazanç da kayıp da kendisinindir.

Peki siz kimliğinizi nasıl ve neyle tanımlıyorsunuz?

KENDİMİZ olduğumuz günlere ve hayatı yaşamak ümidiyle…

    Assoc.Prof at Bahcesehir University

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir