Bir Gün İş Dünyasında Doktora Gereklilik Mi Olacak?

Bir Gün İş Dünyasında Doktora Gereklilik Mi Olacak?

Bir Gün İş Dünyasında Doktora Gereklilik Mi Olacak?

Andy Warhol’un en bilinen sözlerinden biridir: “Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü
olacak.” Günümüzün çalışma koşullarında işe başlayacak çalışanın eğitim seviyesi giderek daha fazla önem kazanıyor. Birçok kurum ilan verirken lisans derecesi isteğinin yanında “Tercihen …. alanında yüksek lisans derecesine sahip” ifadesini kullanıyor. Hatta ilanlarında sadece yüksek lisans mezunu adayları tercih edenler de var, özellikle üst düzey pozisyonlar için. Gün gelir yüksek lisans mezunu olmak da yetersiz kalırsa “Bir gün iş dünyasında doktora yapmak gereklilik mi olacak acaba?” sorusu aklıma geliyor 🙂

İş dünyasının ve işverenlerin artan beklentisi, üniversite sayılarının çoğalması, bölümlerin çeşitlenmesi, sunulan avantaj paketleri yüksek lisansa başvuranların sayısını arttırıyor. Seçtiği ve ilerlemek istediği alanda uzmanlaşmak isteyen adaylar mülakatlarda bir adım öne çıkıyor. Eskiye nazaran çok daha fazla üniversite var, açılmaya devam ediyor, bölümler çeşitleniyor. Kurumsal firmalara belli oranda indirim sağlayan okullar da var. Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES şartı kaldırıldı (Türkiye’de doktora programına başvuramıyorlar). Eğitim dili Türkçe ise YDS / TOEFL gibi yabancı dil yeterlilik belgesi istenmeyebiliyor. Hâl böyle olunca yüksek lisans yapmak pek çok kişi tarafından tercih edilir oldu.

Yüksek Lisans yapanların sayısı

Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu basın bültenine
göre ülkemizde yüksek lisans yapanların sayısı 2011 yılında 401 bin 773 iken 2015 yılında 641 bin 210 olmuş, yüzde 59,6 oranında artış göstermiş. Grafiğe de bakıldığında her yıl oranın arttığı, özellikle de 2013 yılından sonra daha yüksek oranda arttığı görülüyor. (ALES şartının kaldırılması etkenlerden biri olabilir.)

Hürriyet İk’da 5 Eylül tarihinde yer alan haberde, AVL firması dünya ile rekabet sürecinde mühendis çalışanlarının en az lisansüstü seviyede olmalarını gerektiğine inanıyor, onları doktoraya teşvik ediyor. Başarılı olunan ders başına belirli bir ücret, doktora savunması geçildiğinde 10 bin TL, bitirildiğinde ise 20 bin TL veriyor.

Yakın geçmişte lisans mezunu olmak yetiyordu. Artık yetmiyor, zaten lisans mezunu olmanız bekleniyor, yüksek lisans isteniyor. Yüksek lisans mezunları da çoğalıyor, bu eğitim seviyesi de sıradanlaşıyor. Hayat boyu öğrenmeyi motto edinen kurumlar çalışanlarından ve çalışan adaylarından daha fazlasını talep eder mi? İş bulabilmek, iş dünyasında kalabilmek, terfi edebilmek için artan talep “Hayat Sana Güzel” vb. tatlı sözlerle tanıtımı tercih eden üniversiteleri “Sizin hâlâ doktoranız yok mu?” tanıtımına geçirir mi? Bir gün iş dünyasında doktora gereklilik olur mu dersiniz?

Olamaz mı? Olabilir. Demedi demeyin 🙂

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir