Bir Mentorun olsun ister misin?

Bir Mentorun olsun ister misin?

Bir mentorun olması değerli.

2015’te  KariyerİST Programına en yoğun katılım gerçekleştirenlerin arasından 18 kişi Mentorluk desteği aldı.

4B Akademi öncülüğünde iş hayatında henüz 1ila 5 yıllık tecrübeleri olan Genç Profesyoneller KariyerİST 2015 mezunlarına Mentorluk desteği verdiler.

Eşleştirme 4B Akademi kurucusu Çağlar Çabuk’un koordinasyonunda yapılan bir  kişilik envanteri yoluyla birbirine en çok yakın özellikler taşıyanlar eşleştirildiler.

Genç Mentorluk Projesinin sonundaki raporda elde edilenler şöyle anlatılıyor. (1)

2016 yılında KariyerİST Projesinin içinden ortaya çıkan Career Pass Portalı çerçevesinde bu kes daha iyi bir şekilde yapılandırılmış bir Career Pass Mentorluk projesi gerçekleştirildi. (2)

Mentorluk iyi güzel, ancak lkimse mentorluğun ne olduğunu tam olarak tarif edemiyor. Belki neden ve nasılı çözebilirsek ne olduğunu da anlayabiliriz.

Neden Mentorluk ve Nasıl ?

Mentorluğun en önemli yararı, farklı yollarla edindiğiniz bilgileri hayata uygularken karşılaştığınız engelleri aşmak ya da çözüm bulamadığınız konularda danışmak için mentorunuzdan destek alma imkanıdır.

Çünkü kariyer yolculuğu düz bir yol değildir ve hayalleriniz çerçevesinde çizdiğiniz yol haritasında planlarınız her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir. Yolunda gitmemesi gitmesinden daha güçlü bir olasılıktır.

Çünkü taslak ve tasarımlar hayata geçirildiğinde her zaman önceden öngörülemeyen engeller karşınıza çıkacaktır.

Ver her yol ayrımına geldiğinizde yeniden bir karar vermeniz gerekecektir. Mevcut yol haritanızda ısrar edip yolunuza devam edecek ve o engeli aşmak için farklı yollar mı deneyeceksiniz, yoksa yeniden bir konumlandırma yaparak hedefinizi mi değiştireceksiniz?

Bu farklı alternatiflere Reid Hoffman kitabında B ve Z planı diyor..

“ B planı amacınıza ya da hedefinize varmak için yolunuzu değiştirme ihtiyacını hissettiğinizde yöneldiğiniz şeydir. ……
Bazen A planı işlemediği için yön değiştirirsiniz, bazen de yalnızca halihazırda yaptığınız işten daha iyi bir fırsat keşfettiğiniz için yön değiştirirsiniz. …. B planına yöneldiğinizde bu yeni A planınız olur. “

“Z planı ise geri çekilme pozisyonudur. Hayat kurtarıcınızdır….. Bütün kariyer planlarınız cehenneme giderse ya da hayatınızda önemli bir değişiklik yapmak isterseniz, kesin güvenilir ve istikrarlı planınız Z planınızdır. Z planının kesinliği A ve B planlarınızdaki belirsizliği ve riski alt etmenizi sağlar”.

Biz ise buna yeniden konumlandırma diyoruz, yeniden ve yeniden konumlandırma. Yeniden konumlandırma, uçağı uçururken yaptığınız yaklaşma hareketlerindeki ayarlamalar gibidir.

Ocak 1990’da Kolombiyalı havayolu şirkeyi Avianca’nın 0 52 sayılı uçağı NewYork’ta Kennedy  havalimanına 16 mil kala yere çakıldı Uçaktaki 158 yolcudan 73’ü öldü.

O akşam hava kötüydü, doğu yakasında poyraz esiyor ve beraberinde yoğun sis ve yüksek rüzgarlar getiriyordu. Birçok havalimanında uçuşlar ertelenmişti. Avianca uçağı Kennedy Hava Trafik Kontrolörleri tarafından üç kez geciktirildi. Uçak havada üç kez toplam 1 saat 15 dakika daire çizmek zorunda kaldı. Havalimanına doğru yaklaştıkları sırada rüzgarda çarpıcı bir düşüş olunca rüzgara karşı hızlı biçimde uçtuklarından dolayı pisti tekrar pas geçip tur atma yoluna gittiler. Tekrar yaklaştıklarında pilot pisti görmek için baktı ama havalimanı 16 mil uzaktaydı, uçakta bir sorun yoktu, pilotlar iyi durumdaydı, Uçağın yakıtı bitmişti. Ve uçak düştü.

Uçak Kennedy’nin güneydoğusunda 40 dakika daire çizerken, pilot pekala sadece 65 mil uzaklıktaki Philadelphia’ya inmek isteyebilirdi. Ancak istemedi.  ( Gladwell, 2013 s. 135-153 )

Kariyer yolculuğunuzda alınacak kararlar da buna benzer. Uçak kazalarında olduğu gibi yapılacak hataların çoğunluğu takım çalışması ve iletişim hataları olacaktır. Eğer siz de kendi kariyer yolculuğunuzda alternatif bir B planı yapmak için geç kalmak ve yere çakılmak istemiyorsanız bir an önce doğru kararı vermelisiniz.

İşte mentor size doğru kararı vermeniz için bir yol gösterici, bir fener ya da rehber olacaktır.

Mentorlukta neye dikkat edilmeli?

Bu konu sanırım en önemlisi.

Mentorluğun bu günlerde birçok yerde popüler olduğunu ve birçok yerde uygulanmak istendiğini görüyoruz.

Ancak çoğu zaman bu uygulama “yasak savma”nın ötesine geçmiyor. Bu nedenle iyi bir mentorluk uygulamasının asgari gerekliliklerini içeren bir liste yapmayı uygun görüyoruz:
Eğer siz de bir Mentorluk uygulamasından yararlanacak iseniz bunları öğrenmeye çalışın. Bazı eksiklerin farkına varır ve buna  rağmen yin de katılabilirsiniz. O eksiklerin farkında olmanız sayesinde, mentorunuzla birlikte bu eksikleri giderebilirsiniz.

Mentorluk programı yapılandırılmış bir program olmalıdır. Mentor ve Menteelerin seçimi, Mentor ve Menteelerin eğitimi, süre, ihtiyaçlar geri bildirim şekli ve sürdürülebilirlik bir Mentorluk programında aranması gereken unsurlar olarak sıralanabilir.

  • Mentor ve Menteelerin nasıl seçileceği, kimlerden, hangi niteliklere sahip kişilerden oluşacağı net olmalıdır. Örneğin bir üniversite mezunlar derneği uyguladığı Mentorluk Programında her iki tarafın da o üniversite mezunu olmasını arayabilir. Bazı sınırlamalar olabilir, daha geniş de tutabilirsiniz, ancak nedenler açıkça belirtilmelidir.
  • Mentor ve Mentee eşleşmesi her Mentorluk programında en kritik aşamalardan biridir. Eşleşmenin hangi kriterlere göre yapılacağı önceden belirlenmelidir.
  • Mentor ve Mentee mutlaka bir asgari eğitimden geçmiş olmalıdır. Mentorların bir mentorluk eğitiminden geçip geçmedikleri bilinmeli, gerekirse mentorlar bir Mentorluk eğitimi almalıdırlar. Mentorluk yapmak için sadece belirli bir iş ya da meslek alanında belirli bir tecrübeye sahip olmak yeterli değildir, hatta bazı koşularda bu gerekli de olmayabilir, ancak kişinin Mentor olarak Mentee ile ilişkilerinde nasıl davranacağı, neleri yapıp neleri yapmayacağı konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Mentee’ler de mentorluk ve program hakkında bir eğitim ile bilgilendirilmelidir. Mentee’lerin de kısa da olsa Mentorluk ve Mentorluk süreci konusunda bilgilendirilmesi oldukça önemlidir, bu durumda Mentee Mentordan ne isteyip ne istemeyeceği konusunda kafasında net bir resim oluşacaktır. Bu da programın verimliliğini artıracaktır.
  • Programın süresi önceden belirlenmelidir. Toplam süre ile birlikte asgari görüşme sayısı da belirli olmalıdır. Asgari görüşme sayısının 6 olması genel kabul görmüştür.
  • Mentee ihtiyaçlarının önceden bir form ile alınması ve Mentorlarla paylaşılması, programın verimliliği için önemli bir unsurdur.
  • Görüşmelerin takip edilmesi , mentor ve menttelerden düzenli olarak görüşmelerin seyri, görüşme sonunda ne gibi kazanımlar sağlandığı ya da ne gibi sorunlar yaşandığı konusunda geri bildirim alınması önemlidir.
  • Mentorluk programlarının bir başka boyutu sürdürülebilir bir sisteme bağlanmasıdır. Bu en zor kısmıdır ve bunun için Mentorluk programını takip edecek organize olmuş bir yapı kurulabilir.

Mentorluk için önemli noktaları sayarken görüşmelerin şekli konusunda bir sınırlama koymadık.

Mentorluk görüşmeleri yüz yüze, ya da online, Skype ya da benzeri bir online ortam üzerinden, zaman zaman telefonla da yapılabilir. Yüz yüze görüşmeler iki tarafın ortak seçebilecekleri uygun bir ortamda yapılabilir.

Deneyimlerimiz sonucu olarak Mentorluk sürecinin başlangıcında, Mentor Ve Mentee eşleşmelerinin yapılmasının ardından her iki tarafın süreci devamn ettirmnek isteyip istemedikleri konusunda bir karara varacakları,  karşılıklı sürecin nasıl ilerleyeceğini konuşacakları ilk görüşmenin yüz yüze yapılmasının uygun olacağını düşünüyoruz. Bu görüşme sonrası iki taraf da uygunluk bildirirse Mentorlük süreci devam edebilir. Mentor ya da Mentee bu aşamada süreçten çekilmeyi talep edebilir.

Bundan sonraki görüşmeler, mentor ya da Mentee’nin talabine bağlı olarak online olarak sürdürülebilir. Son görüşmenin de yüz yüze olması, bundan sonraki süreç açısından oumlu olacaktır.

Mentorlukta yüzyüze görüşmelerin olumlu etkisini biliyoruz ve görüşmelerin olabildiğince yüzyüze yapılmasının yararına inanıyoruz. Öte yandan teknolojideki gelişmelere bağlı olarak iki tarafın yanyana gelmeden online olarak farklı teknlolojileri kullanarak görüşmesinin de aynı etkiyi bırakabileceğini düşünüyoruz. Ancak yüzyüze olmasa bile online görüntülü görüşme daha etkili olacaktır.

Öte yandan Mentorların çoğunluğunun İstanbul ve benzeri büyük şehirlerde olacağı düşünülürse, mentorluğu tüm yurt sathına yaymak için farklı platformlar devreye sokulabilir. Burada da yukarıda belirttiğimiz unsurlara dikkat edilmesi değerli olacaktır.

  • 4B Akademi – KariyerİST Genç Mentorluk Programı
  • Career Pass Mentorluk Programı

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir