Fark Yaratmak mı İstiyorsunuz Artık Kariyer Pasaportu Var

Fark Yaratmak mı İstiyorsunuz Artık Kariyer Pasaportu Var

Yenilikçi yöntemlere yönelmek gerekli

Merhaba,

Bu yazı,  bu dizinin üçüncü yazısı. 5 Mayıs’ta “Kariyer Portalları devrini tamamlıyor mu?” , 20 Haziran’da  “CV Out Kariyer Pasaportu IN”  ile konuya değinmiştim. (1) (2)

O yazılarda  “ Artık klasik  ve geleneksel yöntemlerden çıkıp yenilikçi yöntemlere yönelmek gerekiyor”   demiştik.

Malum, Einstein  “Aynı şeyleri tekrar tekrar yaparak farklı sonuçlar beklemek ahmaklıktır “ diyor.

Bu yazı dizisinin iki muhatabı var :

Birincisi, bir iş ve meslek arayışında olan üniversite, yüksek okul öğrencileri ve yeni mezunlar.
Ve  işinde ilerlemek isteyen 30 yaş üstü genç profesyoneller.

İkinci olarak da işe alım, yetenek yönetimi ve eğitim alanındaki İK profesyonelleri ve her kademedeki yöneticiler.  Çünkü nitelikli mezunlar doğru ve iyi işi bulamıyorlar, siz de iyi yetenekleri kendinize çekemiyorsunuz. İşte size yeni ve inovatif bir teklif.

 

CV Yetmez, eskiden belki ama bugün değil

“CV out” diyerek ortaya çıkan dünyada ilk biz değiliz elbette, birçok yazı ve kitap var ortada.
Ancak  önce neden “CV Out” ya da “CV yetmez”  diyoruz, ona biraz değineyim.

CV bizi “pasif” bir konuma sokuyor. Evet, belki eskiden bir CV hazırlamak yeterli oluyordu. Ama artık yetmiyor.

Tıpkı ürününü satmak isteyen birinin dükkanını açıp beklemesi gibi. Evet, dükkanınızın nerede olduğu önemli, ama artık bu tür tanıtım yöntemleri eskidi.

Artık ürününü satmak isteyen sadece dükkanını açmakla yetinmiyor, e-ticaret sitesini kuruyor. O da yetmiyor, sosyal medyada yerini alıyor. O da yetmiyor, “community”ler oluşturuyor, “lovemark” oluyor, markalarına “fan”lar kazandırıyor…;-)

Peki siz ne yapıyorsunuz? CV’nizi hazırlıyor ve bir kariyer portalına koyuyorsunuz. Ya da yüzlerce şirkete gönderiyorsunuz. Sonra da beklemeye başlıyorsunuz. Tıpkı milyonlarca kişinin aynı anda olta attığı bir gölde balık avlamak gibi.

CV’niz yani oltanızın ucundaki yem ne kadar parıltılı, çekici olursa olsun, gölde o kadar çok olta var ki.  Ve de o kadar az sayıda balık dolaşıyor ki. O balığın, sizin oltanızı göreceği, haydi gördü diyelim vuracağı ne malum?

Yani kısacası CV bizi pasif, edilgen bir konuma sokuyor ve ardından isyan ediyoruz. “Bize değer vermiyorlar, CV’lerimizi okumuyorlar, yeterli cevap vermiyorlar.”

Evet doğru, doğru olmasına ama ne fayda.  Konferanslarımda, eğitimlerde genç arkadaşlarıma hep şunu anlatıyorum, “size kimse değer vermeyecek, siz kendinizi değerli kılacaksınız.”

CV Yetmiyor, iyi ama yerine ne koyacağız?

İşte Kariyer Pasaportu ya da marka adıyla “Career Pass” fikri de buradan ortaya çıktı. Bu 3 yıllık KariyerİST deneyiminin sonucuydu. Zaten tüm bunları biz yapıyorduk ama bunu bir paketin içine koymak gerekiyordu. İşte o Kariyer Pasaportu oldu. Career Pass Türkiye’nin ilk ve tek Kariyer Pasaportu. Aynı adla ya da farklı adlarla yenileri de çıkacaktır.  Yakında bunu daha çok konuşuyor olacağız. Bu henüz başlangıç.

Career Pass yani Kariyer Pasaportu, sizi tanımlayan bir “kimlik kartı”, “nüfus cüzdanı” gibi. Ama daha ötesi. Bir “pasaport” Yani geçiş kağıdı geçiş biletiniz. Bu pasaportla ülkeden ülkeye, şirketten şirkete dolaşabiliyorsunuz.

Hani çocukken ilk okulda “portfolio” hazırlardık hatırlar mısınız.
Çok değerli bir şeydi, öncelikle anneler çok meraklı olurlardı, çocuklarının her adımını yazarlar, güzel defterler hazırlarlardı.
Sonra alınan ödüller, yarışmalar, çizilen resimler, katılınan konserler. Ne oldu sonra?  Sonra büyüdük ve biz unuttuk, anneler de unuttu. Oysa o kadar değerliydi ki.
Çocuklarımıza özgüven kazandıran, kendilerinin ne olduklarını gösteren, kendilerini tanımalarını sağlayan en değerli araçtı. İşte Kariyer Pasaportu da kendinizi ortaya koyacağınız portfolyonuz olacak.

Kendini değerlemeyen ve bunu gösteremeyen sırada kayboluyor

CareerPass basit anlamda bir üye web portalı. Üye profilimiz,  genelde üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar, yani iş için adaylardan, mentorlarımızdan ve şirketlerden oluşuyor.

Amaç işe girmek isteyenlerin kendi profillerini bu portalda hazırlamalarını, kendilerini değerlemelerini  ve bu şekilde değerleyerek şirketlerin karşısına çıkmalarını sağlamak.

Profilde sadece CV’de yer alan bilgiler yok, yetkinlikler, güçlü yönler, alan ve dar alan. Ayrıca sosyal sorumluluk ve gönüllülük çalışmaları, katılınan eğitimler, staj ve iş deneyimleri…

“Eee bunlar LinkedIN’de var zaten” diyebilirsiniz. Var haklısınız, ama orası da çok kalabalık ve orada genellikle profesyonel çalışanlar var. Ve de orası bu amaçla kurulmuş bir portal değil. Daha çok network amaçlı iş ilişkisi geliştirmek için bir portal.

Ve öte yandan öyle çok parlatıldı ki, orada o makyaj altından insanı tanımak zor oluyor.

Peki Kariyer Pasaportunun farkı ne? Farkı şu. Siz profilinizi oluşturuyorsunuz. Ancak bu profildeki bilgiler, Kariyer Pasaportu da onaylıyor ve bir puan alıyorsunuz.

Yani adaylar burada kendilerini değerleyecekler ve CV istendiğinde de profillerini gösterecekler.

Ve “Benim kariyer pasaportum var” diyecekler. Şirketler de biz kariyer pasaportu olanlara öncelik veriyoruz” diyecekler.

  • Yeni çözümler, şirketler için yeni çıkış yolları

Çok mu hayal?

Sistem o kadar tıkandı ki, ister istemez içinden bir çözüm çıkartacak. Kariyer Pasaportu bizim bulduğumuz çözümlerden biri.
Tüm dünyadaki örnekler incelenerek hazırlanmış, 4 yıllık deneyim üzerine kurgulanmış, aynı zamanda tamamıyla yerli ve ihtiyaçlarımıza uygun.

Gelin farklı bir sonuç elde etmek için farklı bir şey yapalım.

www.careerpass.org

(1) https://www.linkedin.com/pulse/article/kariyer-portallar%25C4%25B1-devrini-tamaml%25C4%25B1yor-mu-kamil-kasaci/edit

(2) https://www.linkedin.com/pulse/article/cv-out-kariyer-pasaportu-kamil-kasaci/edit

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir