Kişisel Değerleme ve Sanal Mülakat

Kişisel Değerleme ve Sanal Mülakat

Kariyer hayatına bir buçuk yıl önce başlamış, henüz yapılandırma aşamasında olan gelecek planlarının tasarımcısı, kendi içinde ve düşüncelerinde “farklılaşmış” ya da en azından bir yerden başladığını düşünen bir İngilizce öğretmeninden merhaba! 🙂 Ben Öyküm Tuğçe Çetin. KariyerİST ile yollarımız 2012 senesinde kesişti. Tabii ben o zamanlar “Eyyvaahh, bu sene zaten akar gider, kaldı mezuniyete iki yıl. Tamam, öğretmenlik çok değerli bir meslek fakat başka alanlarda da gözüm yok değil. Bir şey yapmalı.” psikolojisi içerisinde konferans ve seminerlere katılmaya çalışan biriydim.
KariyerİST başvuru formu ile karşılaşınca bir heyecan aldı beni, hemen doldurmaya koyuldum.
Pat, ileride gerçekten ne yapmak istediğimi soran bir soru. “Kendime hangi kariyer yolunu çizersem çizeyim, Türkiye’de kadın ve çocuk eğitimi, hayattaki önceliklerimden biri olacak.” şeklinde bir cevabım olmuştu.
Meğer biz daha o soruyla odaklanmaya başlamışız da haberimiz yokmuş. Neyse, ben “Ne de olsa ne mühendislik, bankacılık, tıp öğrencileri başvurmuştur; benim bölümüme yine ön yargılı yaklaşılır.” düşüncesiyle kariyer eğitimleri kovalamaya devam ederken, KariyerİST ailesine dâhil olduğuma dair bir e-posta aldım.
Her hafta farklı bir heyecan, “CheckUp”lar, kişisel yol haritaları, güçlü yön tespitleri ve daha nice atölyeler/eğitimler derken (Böyle çabuk geçtiğime bakmayın bu bölümü. Benim için de çok çabuk ama çok etkili geçmişti o zamanlar. :)) bir gün Kamil Hoca’m ve Mevlüt Hoca’m “Arkadaşlar, 10 dakika veriyoruz size. Çalışmayı çok istediğiniz bir kuruma iş görüşmesine gittiğinizi düşünün. Kendinizi ve projelerinizi hazırlayın, sanal mülakat yapacağız sizlerle.” deyiverdi.
Hayalimde Borusan Sanat bünyesinde çalışmak vardı ve hemen, aklımda olan iki proje üzerine yoğunlaştım. Yapacağımız sanal mülakattı ama Mevlüt Hoca’m çok sıkıştırıyordu bizi sorularıyla, bu yüzden enine boyuna düşünüp öyle çıkmalıydım karşılarına. Sıra bana geldi, birkaç ısınma sorusunun ardından KariyerİST’li olmayan birçok gencin duymaktan en çok korktuğu soruya sıra geldi:
“Neden seninle çalışmalıyız? Bize ne katabilirsin?”
İşte, o noktada alan daraltma ve markalaşma eğitimlerimizin yardımıyla “neden ve nasıl”ları ile beraber projelerimden bahsettim. Bir yandan da gözlemliyorum, etkileyebildim mi acaba diye. 🙂 Buradan geçer not alabildim herhâlde ki devam etti mülakat ve o, cevabı verilirken en çok tereddüde düşülen soruya geldik tabii:
“Ne kadar maaş talep ediyorsun?”
 Alanımı belirlemiş, farklılaştırmış ve değerlemiştim, bu yüzden tereddütsüz bir şekilde bir rakam söyleyiverdim. Kamil Hoca’m gülümsedi, Mevlüt Hoca’m da durur mu: “Çok yüksek değil mi bu rakam yeni mezun biri için?” deyiverdi. Kısa bir süre sonra da sanal mülakatımızı sonlandırdık ve yerime geçerken “Yapılan görüşmeye iki artı veriyoruz. Bu kadar yüksek bir maaş söylemeseydin üç artı verirdik.” dönütünü aldım. (En yüksek değerlendirme de üç artı idi bu arada. :)) Ben hâlimden memnun bir şekilde yerime oturdum.

Üzerinden beş sene geçti. Şu an kendi mesleğimi yapıyorum ve tam zamanlı ilk işime sanal mülakatta söylediğim miktara yakın bir rakamla başladım ve iş hayatımın birinci yılında bu rakamın üzerindeydim.
Vermek istediğim mesaj maddiyatla alakalı değil aslında, maaş sadece simgesel. Mesajım ve her fırsatta uygulamaya çalıştığım şey şu: “Potansiyelinin farkında ol ve daha azını sergileme. Eğer performansını gerçekçi olarak değerlendirebiliyor ve fark yaratabiliyorsan sana sunulanın, maddi veya manevi, az olmasına boyun eğme.” KariyerİST bana bunu öğretti. Tekrar teşekkürler Kamil Hoca’m, Mevlüt Hoca’m ve üzerimizde yadsınamaz emeği olan nice değerli hocalarım.ÖYKÜM TUĞÇE ÇETİN

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir