Kişisel Markanızı Nasıl Değerleyebilirsiniz?

Kişisel Markanızı Nasıl Değerleyebilirsiniz?

Kişisel markanız var, isminiz ve soyadınız.

Ancak kimse bilmiyor tanımıyor, siz de ona gereken önemi vermiyorsunuz.

Peki kişisel markamızı yani adımızı ve soyadımızı nasıl değerleyeceğiz?

Bunu adım adım ele alalım.

1.Adım : Farkında olmak : Önce kişisel bir markamızın olduğunu ve hayat boyu bizim bu kişisel markamızla birlikte var olacağımızın farkında olmak. Eğer farkında olursak o zaman bizimle birlikte hayat boyu var olacak bu markaya iyi bakmaya, onu değerlemeye başlayabiliriz.

2.Adım : Anlamak ve analiz etmek . İsmimizin soyadımızın anlamını dahi bilmiyor olabiliriz, onu bir başkasına nasıl ifade edeceğimizi de, ilk olarak onu sevmekle başlamalıyız. İyi ki bir ismim var ve ona bana köklerimi hatırlatıyor demeniz.

  1. Adım : Adımız soyadımızı nasıl temsil ediyoruz? Mesela imzamız var mı? Adımızı bir kaligrafik ifade ile yazdırmayı düşündük mü? Bu da bir farkındalık, ancak bunu düşündüğümüz anda benim neyim var ki, ben onu değerleyeceğim diyebilirsiniz?
  2. Alan – Dar alan ve Stratejik Ürün : Eğer adınızı, soyadınızı yani kişisel markanızı değerlemek istiyorsanız, onun beraber anılacağı bir stratejik ürününüz olmalı.

Bunu çok mükemmeliyetçi bir şekilde düşünmenize gerek yok… Yaptığınız ve bazen sizin için bir hobi olarak başlayan bir uğraş bile sizi diğerlerinden ayrıştıran bir kişisel marka olabilir.

Örneğin bir bloğunuz olabilir. Blogun ayrı bir ismi olabilir ancak bunu kişisel markanızla bağdaştırın, eğer bunu  adınızla ilişkilendirmez iseniz, o serin sulara bırakılmış bir yavru foka benzer, yaşayabilir, ya da açlık ve soğuktan ölebilir. Oysa blog kişisel markanıza siz de bloğunuza destek olabilirsiniz.

Bir blog, bir girişim, bir ürün.. Bir kitap mesela. Sizi ciddi olarak sıçratabilir ama gerçekten orijinal bir konunuz var ise..

Kişisel markanızı değerlemenin yolu belirli bir alanda ya da dar alanda kişilere katma değer yaratan bir ürün ya da hizmet sunabilmekten geçer. İnsanlar kendilerini manevi ya da maddi yönden yücelten, yükselten, iyi hissettiren, motive eden, enerji veren şeyleri severler.

Siz de kişisel markanızı değerlemek istiyorsanız güçlü yönlerinizi keşfedin, potansiyelinizin farkına varın, onları ortaya çıkartın ve parlatın, bir alan belirleyin, alanınızı daraltın , hedef / hedefler koyun ve yola çıkın…

Zaman ister, ama mutlaka bir süre sonra insanlar sizi bu şekilde kabul edeceklerdir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir