Mülakata Katılmıyorum!

Mülakata Katılmıyorum!

Mülakata Katılmıyorum!

Mülakat daveti aldığımızda genellikle tatlı bir heyecan duyarız ve hazırlık yapmaya başlarız. Kimi zaman firmayı araştırırken karşımıza çıkan bilgiler, telefonda yapılan ön görüşmeden ya da katıldığımız ilk mülakattan sonra edindiğimiz olumsuz izlenimler sürece dâhil olmaktan tamamen vazgeçirebilir bizi. Bazen de sadece o gün görüşmeye gidemeyip farklı gün ve saat için yeniden randevu talep etmek durumunda kalabiliriz. Yapmamız gereken ama çoğunlukla yapılmayan şey ise çok basit: Gelemeyeceğimizi haber vermek.

Mülakata katılmama sebepleri

İş arama sitelerinden biri olan Eleman.net 8 bin 720 üyesiyle bir anket çalışması gerçekleştiriyor. Firmanın uzaklığı(%39), pozisyonun (%30) ve firmanın cazip gelmemesi (%19), farklı firmadan gelen iş teklifi (%7) ve olumsuz hava koşulları (%5) davet edilen mülakatlara katılmama sebepleri.

Adaylar iş başvurusu yapmadan önce firmanın adresine bakmadıklarında çalışacakları yeri uzak bulabiliyorlar. İlanda çalışma yeri tam olarak belirtilmemişse (genel merkez, şube, fabrika vs.) ,lokasyon öğrenildiğinde sorun olabiliyor, ulaşım desteği yoksa yine gitmekten vazgeçebiliyorlar.

Pozisyon ve firma düşünüldüğü gibi olmayabiliyor.

Mülakata gelemeyeceğimizi haber vermek

Böyle durumlarda mülakatta bulunulmayacağı nezaket göstererek ilgili kişilere iletilmeli. Haber verilmediğinde;

  • Mülakata Katılmadı notu düşülür, kara listeye adınız eklenir. Aynı firmanın farklı ilanlarına da başvuru yapsanız adınız görünmez. Cep telefonlarındaki engelleme mantığıyla aynı aslında. Firma için görünmez oluyorsunuz, ta ki Kara listeden çıkar kısmını tıklayana kadar.
  • İşe alım ekibinin iş planında aksamalar yaşanır. Size vakit ayırmış, uygun aday Ekran Görüntüsü (4)olarak görmüş, o işe ihtiyacınız olduğunu düşünmüş, mülakata davet etmiş, programlarını ayarlamış kişilerin günlük planları bozulur.
  • Mülakat saatinden 1-2 saat önce gelemeyeceğinizi söyleyebilirsiniz. Görüşmeniz sabah saatlerinde ise kullanacağınız iletişim aracına göre mesai başlama saatinde ya da öncesinde durumunuzu belirtin. Ayrıca o gün o saatte firmaya gidebilecek bir adayın da fırsatı kaçırmasına sebep olmazsınız.
  • Profesyonel imajınız zedelenir. Sorumsuz biri olduğunuza dair intiba oluşabilir, tekrarlanması durumunda sektör içinde yayılarak duyulabilir.

Kendimizi tanıtarak mülakat takvimindeki gün ve saati, pozisyonu belirterek ayırdıkları zaman, yaptıkları mülakat organizasyonu için teşekkür ederek mülakat sürecine katılmayacağımızı bildirebiliriz.

Başka bir gün gidebilecek durumdaysak yeni bir randevu rica edebiliriz. Çalışıyorsak acil tamamlanması gereken bir işimiz çıkabilir, izin alamayabiliriz, sağlık sorunumuz olabilir… Görüşmeyi ileri bir tarihe ertelemeyi deneyebiliriz. Sıra dışı hikâyeler anlatanlar oluyor ya da akrabalarını hasta edenler. Yaşanmamış olayları anlatmaya gerek yok.

Firma ile iletişim kurmanın yolları

Firmalar, genellikle ilk önce cep telefonu ile arayarak sizinle iletişim kuruyorlar, daha sonrasında mülakat detaylarını SMS / E-posta ile gönderiyorlar. Numarayı ya da mail adresini silmezseniz firmaya geri dönüş yapmanız daha kolay olur. Olmazsa kurumun sabit hattını aramayı deneyin. Danışma görevlisi sizi onlara aktarabilir, konuşamasanız bile notunuzu iletebilir. Hiçbir şekilde ulaşmanın mümkün olmadığı durumlar da olabiliyor ama nadir 🙂 Bazı firmalar ise siz haber vermediğinizde bile tekrar arayarak sebebini öğrenmek istiyor, yeniden mülakat organize etmek istiyor. Bu durum da nadiren yaşanıyor tabii.

Misafirlikte dahi gelemeyeceğimiz zaman haber veriyoruz

Mülakatlardan özellikle iş tecrübesi az olan öğrencilerin, yeni mezunların çıkaracağı dersler var. Sordukları sorularla beklentilerimizi, yapmak istediklerimizi, gitme planı yaptığımız kursları ve en önemlisi kendimizi sorgulatan kişilerle karşılaşabiliyoruz. Kurumsal dediğimiz firmalar kurumsallıktan epey uzakta, kurumsal değildir dediğimiz firmalarsa tam tersi çıkabiliyor. Mülakata gidersek daha net karar verebiliriz, işe başlayış sürecimiz de uzamamış olur.

Nasıl ki misafirliğe davetliysek ama katılamayacaksak, bu durumu en kısa zamanda ev sahibi ile paylaşıyorsak, iş görüşmeleri için de hazırlanan ekibi bilgilendirmeliyiz. Köprüleri yıkmadan iletişime geçelim 🙂

 

Birlikte gelişebilmek dileğiyle,

Pınar Şahin

Yararlanılan Kaynak: https://www.eleman.net/130/is-arayanlarin-yuzde-40-i-mulakatlara-gitmiyor

Bu yazı 12 Temmuz 2017’de https://kariyerheybesi.wordpress.com da yayınlanmıştır.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir