Neyim var Neyim Yok?

Neyim var Neyim Yok?

Neyim var Neyim Yok?

Paris’te Monet’in evinin olduğu bölgeye gidenleriniz olmuştur. Oraya gittiğinizde Monet’in o resimleri nasıl yaptığını daha iyi hayal edebiliyorsunuz, bir sürü farklı çiçekler ile donatılmış, rengarenk harika bir bahçesi var. Diyeceksiniz ki her yerde böyle bahçeler var, nesi farklı ki? Monet bu bölgeye (Giverny) geldiğinde oradaki çiçeklerin birçoğu neredeyse yokmuş. Sadece göl ve bazı ağaçlar varmış. Peki Monet ne yapmış? Kendine bir bahçe yapmış hem de çiçeklerin birçoğunu Japonya’dan getirterek, hatta meşhur Japon sakura ağaçlarından bile getirtmiş. Yalnız dikkatinizi çekerim dönem 18.yy’ın sonu 19.yy’ın başları…

Bütün bunlar yine mutluluk nedir sorusunu düşünürken aklıma geldi. Ne zaman daha mutluyuz; birşeye sahip olduğumuzda mı yoksa bu şeyi samimi ve amaca yönellik çabamız ile elde ettiğimizde mi?

Elde etmek mi, sahip olmak mı?

Pearl S. Buck, “Tabii ki elde edilen şeyle sahip olunan şey arasında fark vardır” demiş. Bu fark, sarf edilen çabanın derecesidir.

Sahip olduğunuz şeyler ile mutlu olduğunuzu zannederken esas mutluluğun elde etmek için günlerce belki yıllarca uğraştığınız hedeflerinizde olduğunu biliyor muydunuz?

Önemli olanın sonuca ulaşmaktan çok ona ulaşma sırasında bizde yarattığı etkileri yani ne kadar şey öğrendiğimiz, bize ne kattığı, bu süreçte ne oranda keyif aldığımız ile ilgili.
Ne kadar uğraşıyoruz amaçlarımıza ulaşmak için, ne kadar mücadele ediyoruz?  Yoksa onu da alayım, şunu da alayım, şu da benim olsun derdinde miyiz, bence bir durup sorgulamamız gerekiyor.

Nelere sahipsiniz ve neleri elde ettiniz?

Hadi bakalım bir düşünün nelere sahipsiniz ve neleri elde ettiniz?
Bitirdiğiniz okulun diplomasına sahip mi oldunuz yoksa elde mi ettiniz? Yani sırf diplomam olsun diye mi geçti üniversite yılları yoksa ben şu işi yapacağım ve bu yüzden birşeyler öğrenmek istiyorum, staj yapacağım diye uğraşarak mı; iş yerindeki başarılarınız sadece ünvan kazanmak veya kademe atlamakla mı yoksa kendinizi geliştirmek adına gösterdiğiniz çabalar ile mi alakalı?
Arkadaşlıklarınız için ne kadar emek veriyorsunuz, yoksa ben çok insan tanırım bu yeter mi diyorsunuz?  Evliliğinizdeki paylaşımlar ne oranda önemli sizin için yoksa sadece evli olmak yeterli mi?

Bir şey için ne oranda çaba sarf eder, elde etmek için ne kadar uğraşırsanız o kadar mutlu olursunuz.
Sahip olduklarınız size belki kısa süreli haz verebilir ama gerçek mutluluğu sağlamaz.

Monet mutlu muydu bilmiyorum ama yarattığı o bahçede (elde ettiği) muhteşem resimler çizmiş, izlenimcilik akımına öncülük etmiş ve biliyormusunuz o dönemde pek kimseye nasip olmayacak kadar çok yaşamış ve 86 yaşında ölmüş.

Siz ne düşünüyorsunuz; elde etmek mi sahip olmak mı?

İyi haftalar…

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir