Ofis Dedikoduları Hakkında

Ofis Dedikoduları Hakkında

Ofis Dedikoduları Hakkında

Kişilerin kılık kıyafetleri, giydiklerine ve satın aldıklarına göre sosyo-ekonomik durumları, performans değerlendirme notları, özel hayatları, işe giriş – işten çıkış saatleri gibi konular ofislerde dedikodu ağına takılan konulardandır. Formel iletişimin yeterli olmadığı iş yerlerinde informel iletişim baskın hale gelir ve “Fısıldanan sözler çok kere yüksek sesle söylenenlerden daha uzağa gider”.

Dedikodu Neden Yapılır?

Kıskançlık, kızgınlık, kötü niyet, nefret, düşmanlık dedikodunun sebeplerinden olabilir. Bazı çalışanlar uzun çalışma saatlerinin stresini atmak için bir eğlence yolu olarak görebiliyorlar. Sosyal ağı genişletmede, ilişki kurmada, sürüye kabul görmede, başkalarıyla ilgili kişisel bilgiler edinip güçlü hissetmede dedikoduya başvurulabiliyorlar. Gruba alınmak ya da alındıktan sonra dışlanmamak için ortama uygun davranılıyor.

Sosyal psikolog Laurent Bègue “Yetişkinler arasındaki konuşmaların yaklaşık %60’ı orada bulunmayan bir kişi hakkında yapılıyor.” diyor.

Bilgisizlik, belirsizlik, ani değişiklik dedikodunun yapılmasını ve yayılmasını arttırabiliyor. Kimi insanlarsa kendilerini önemli görmek, bütün havadislerin onda olduğunu duyurmak, etraftakiler tarafından onaylanmak istediklerinden dedikoduya yöneliyorlar. “Ofiste sinek uçsa haberim olur.” modundalar, haftanın dedikodularını ortaya atıyorlar, ilgi çeken kısımları iyice parlatıyorlar. Yöneticilerin kendileri ve çalışma arkadaşları hakkında nelerin çekiştirildiğini öğrenmek için prim vermesi ateşi körüklüyor.

Gordon Allport ve Leo Postman’ın 1947’de yazmış olduğu The Psychology of Rumor, o dönemde sosyal psikolojinin taze konularından olan söylentiler üzerine. Zaman içerisinde söylentiler konusunun çalışılması zorlaşsa da son yıllarda yeniden artan bir ilgi var. Araştırmalar söylentilerin bizi ilgilendiren bilgileri içermesi, anlatılanların inanılabilir olması durumunda yayılabileceğini söylüyor. Bu madde dedikodular için de geçerli sayılabilir. İnanmadığımız, çok abartı gelen, uydurulmuş olduğu belli olan ya da bizimle zerre alakası olmayan bambaşka ofiste, bölümde çalışan bir kişi hakkındaki dedikodular çok fazla ilerlemez.

En çok yöneticilere dair dedikodu yapılıyor 🙂

Yenibiriş.com’un Capital için 497 kişiyle gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları ofiste en çok yöneticilere dair dedikodu yapıldığını gösteriyor. “Hiçbir işe karışmıyor, tüm işi ekibi yürütüyor.” , “Nasıl yönetici olmuş anlamıyorum, kesin torpili var!”. Ücret konusu ikinci sırada. Genelde ücret gizliliği olduğu için oldukça ilgi çeken bir alan. “Duygu’nun ücretine niye daha çok zam gelmiş?”, “Yeni başladı, maaşı da benimkine yakınmış!”. Çalışanların özel hayatı da dile dolanan konulardan. Açık ofiste özel hayat pek kalmıyor :), artan sosyal medya kullanımı dedikoduyu arttırıyor. “Duydun mu X sevgilisinden ayrılmış?”, “Y boşanıyormuş”. Yeni projeler, şirket stratejileri, terfiler diğer popüler dedikodu başlıklarından. Yeni projeler merak uyandırdığından ve henüz az bilgiye sahip olunduğundan ilgi çekici geliyor. Şirket stratejileri yeterli bulunmayabiliyor, beğenilmeyen, kafalarda soru işareti yaratan noktaları olabiliyor. Terfilerde ise genelde bir haksızlık olduğuna inanılıyor. Başarı ile değil de farklı yollarla yükselme sağlandığı düşünülüyor. Terfi edemeyen bunun acısını dedikodu ile çıkarmayı hedefleyebiliyor.

Erkekler Dedikodu Yapar Mı?

Genellikle kabul etmezler 🙂 Daha çok kadınların dedikodu yaptıklarına inanılsa da her iki grup da dedikodu yapıyor. Sadece konu seçimleri farklılaşıyor, kadınlarla erkekler ayrı konularda dedikodu yapmaya meyilliler. Milliyet gazetesinde yer alan 5000 kişilik araştırma, erkekler için en popüler dedikodu konusunun içki muhabbetleri, kadınlar içinse diğer kadınlar olduğunu belirtiyor.

Araştırmalar gün içinde kadınların erkeklerden daha çok kelime kullandıklarını, özellikle kadın kadınayken bu kelimelerin kişisel olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Kadın ve erkeğin iletişim biçimindeki farklılık onların dedikodu yaparken de ayrılmalarına yol açıyor. Kadınlar daha kişisel davranıyor: Örneğin; “Onun (bahsedilen kişi kadın) toplantılarda insanların sözünü kestiğine inanamıyorum.”, erkeklerse biraz daha statü ile ilgili “Ted’in Mercedes aldığını duydun mu?

Dedikodu İle İlgili:

  • Festinger’e göre kişi, kesinliği netleşmemiş bir bilgiyi doğrulamak niyetiyle aracı olarak dedikodu yapabiliyor.
  • Fine ve Rosnow, dedikodunun her zaman kişilerin kötü özelliklerini vurgulamadığını, olumlu tarafların ön plana çıkarıldığı konuşmaların da olabileceğini söylüyor.
  • Örgütlerde yüz yüze ve telefonla dedikodu yapanların dışında e-maili kullananlar var. ABD’deki Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde elde edilen bulgularda; olumsuz dedikodunun olumlu dedikodulara göre 2.7 kat daha yaygın olduğu bilgisine ulaşılıyor (Mesajların önemli bir kısmı nötr duygulardan oluşuyor). İflas eden bir şirket olan Enron’da, çalışanların e-mailleri incelendiğinde %14.7’sinin dedikodu odaklı olduğu tespit ediliyor. Dedikodunun hiyerarşik yapıda her seviyede var olduğu, ancak en çok alt basamaklarda yapıldığı bulunuyor.
  • Elazığ il merkezindeki ilköğretim okullarında görev yapan 64 öğretmenle yürütülen çalışma, katılımcıların %93,75 oranında eğitim kurumlarında dedikodunun varlığına inandıklarını, maruz kaldıklarını gösteriyor.

Antropoloji, psikoloji, sosyoloji gibi bilim dallarından uzmanların incelediği, psiko-sosyal bir ihtiyaç olarak da görülen, her sektörde, her departmanda yaşanabilen dedikodunun bazı yapıcı etkileri olmasına rağmen yıkıcı etkileri çok daha fazla ve kariyeri yerle bir etmek mümkün. Seçim sizlerin!

Pınar Şahin

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:

http://elitedaily.com/life/culture/gossip-born-to-talk-sht/972434/

https://www.psychologies.co.uk/self/why-we-love-to-gossip.html

http://www.capital.com.tr/yonetim/insan-kaynaklari/en-populer-dedikodular-haberdetay-7461

http://kariyer.milliyet.com.tr/en-populer-ofis-dedikodulari/kariyer/haberdetay/19.03.2013/1682344/default.htm

https://www.psychologytoday.com/blog/our-gender-ourselves/201408/why-we-love-gossip

http://www.news.gatech.edu/2012/06/06/have-you-heard-nearly-15-percent-work-email-gossip

http://dergipark.ulakbim.gov.tr/kuey/article/viewFile/5000050497/5000047755

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/289230

http://socialpsychonline.com/2015/09/psychology-why-rumors-spread/

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir