Öğrencilikten İş Hayatına Açılan Pencere

Öğrencilikten İş Hayatına Açılan Pencere

Öğrencilikten İş Hayatına Açılan Pencere

İş hayatının gerçeklerini görebilirsek ya da görmek istersek göreceğimiz o süreç başlıyor. Birçok kişinin aklına ilk olarak stajyer dendiğinde fotokopi çektirilecek kişi tanımının gelmesi çok doğaldır. Evet birkaç kişi fotokopi çekerek zamanını geçirdi stajını önemsemedi diye her öğrenciye böyle bakılması ne kadar doğru?

Her öğrencinin hayattan okuldan staj yaptığı yerden beklentisinin çok farklı olduğunu anlamak aslında zor değil. Kimi sınıfı geçmek istiyor kimi bitse de gitsek diyor kimi de öğrencilik bitti sıra da iş hayatı var diyerek staj sürecini tamamlamak istiyor.

Kimse stajyerin sürece nasıl baktığını sormuyor

Öğrenme sürecinin dosyalama işleri ile başladığı öğretilerek aslında iş hayatının okuldan farklı mesajı yavaş yavaş verilmeye başlanıyor. Kimse bu stajyerin bu sürece nasıl baktığını sormuyor çünkü belli bir yargı var :Stajyer = Fotokopi çekmek. Dosyalama sürecini başarılı bir şekilde geçiren öğrenci, pratikte daha fazlasını beklediğini dile getiriyor ya da hevesli olduğunu belirtiyor.

Böyle zamanlarda bazı uzmanların ego ile örülmüş duvarı karşılarına çıkıyor.
Anlayamadığım kısım okullara gelip kariyer günleri yapıp öğrencilerden CV toplayıp neden daha sonra bu öğrencilere değer vermiyorsunuz?

Zorunlu staj dönemimde iş hayatının iki yüzünü birden görme fırsatım oldu. Aslında büyük bir tecrübe yaşadım. Gelecekte masanın karşı kısmına oturduğumda egolarımı kapının dışında bırakıp, öğrenciye fırsatlar tanınıp doğru ve yanlışlarını anlatarak eğitilebileceğini gerekli yerlerde sorumluluk verildiğinde ortaya çıkan ofis içindeki mutluluk ve uyumun çok zor olmadığını görebildim.

Günün büyük kısmını pozitif enerji ile dolu bir ofiste geçirmek ütopya değil

Takımın bir parçası olarak gerekli kurallar çerçevesinde iş hayatında iletişimin kurabilmenin mümkün olduğunu da gördüm. İşe alım süreçlerinden geçerek staja başladığınız bir kurumda beklentiniz yüksek oluyor. Bağlı olduğunuz üstünüz sizi ileride meslektaşı olarak görmek istediği zaman sizinle daha açık bir iletişim kuruyor. Mesai saatinin nasıl geçtiğini anlayamayan insanlara şaşırmamak lazım. Günün büyük bir kısmını pozitif enerji ile dolu bir ofiste geçirmek aslında ütopya değil.

Tabi ki bu olayların tam tersine dönmesi bağlı olduğum uzmanın değişimiyle başladı. ilk olarak ortamdan izole edilip sorumluluk yüklemeden sorumluluklarını yerine getirmeyen bir stajyer gibi gösterildim. Bunun yanı sıra gerekli anlarda hiçbir şey yokmuş gibi takımın bir parçası olarak gösterildim. Görünen resimde her şey eskisi kadar profesyoneldi.

Staj süreci bir şekilde bitti. Staj sürecinde kendi beklentileriniz kadar öğrencilerin de beklentilerini göz ardı etmemek gerekiyor.
İş hayatı güllük gülistanlık olmadığını birçoğumuz kabul ediyoruz ama bardağın dolu yanını görmek içinde çaba veren birinin umutlarını lütfen köreltmeyin…

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir