Sevgili Enes’e, Rol modelin…

Sevgili Enes’e, Rol modelin…

2011’de üniversiteye başladığımda okul dışındaki vakitleri, kendi alanımla ilgili çalışmalar yapmış/yapan usta ve duayenleri araştırmakla geçiriyordum.
Bütün bu arayışın ve merakın bir nedeni olduğunu bilmiyordum, bunu ilerleyen dönemlerde ikinci okulum olan KariyerİST Projesi ile tanışınca anlayacaktım.

Gerçekleştirmeyi planladığımız hemen her şeyde bizden daha önce benzer işleri gerçekleştirmiş kişilerden ilham ve fikir almaya ihtiyaç duyuyoruz. İlham almak… Kilit sözcük bu.
Özenmek değil, kopyalamak değil, yarışmak değil; model almak!

Evet, ben 2013’te KariyerİST sayesinde tanıştım “rol model” kavramı ile. Kelime olarak daha önce çok duymuş olsam da yeni keşfediyordum rol modeli…

Kariyer CheckUp “Rol modelin var mı?” diye soruyordu ve birçoğumuz daha önce bunu keşfetmemiş olduğumuz için, beğendiğimiz kişileri, ünlüleri, zenginleri, bir gün olmak istediğimiz kişileri yazıyorduk. Ben o gün ne yazdığımı hatırlamıyorum ama o günden sonra bir rol model arayışına girmiştim.
Rol modelim olarak Erol Batislam’ı belirlemiştim. O; Türkiye’nin strateji dehası ve beğendiğim birçok kampanyanın ilhamını veren, aynı zamanda harika kitaplar yazan, benim için o sıralarda her akşam uyumadan Youtube’dan bir sunumunu izlediğim veya blogundan bir yazı okuduğum ilham kaynağım.

Benim için rol model kavramının en güzel anısı da şuydu:
2015 başında üniversitenin son dönemlerine yaklaşmışken profesyonel hayata giriş yapmak için staj başvurularına başlamıştım. O dönemde benim gönlümde yatan, staj yapmak istediğim ajans bir global ağa bağlıydı ve onun da Türkiye CEO’su rol modelim olan Erol Batislam’dı. İlk staj görüşmemin sonuna doğru daha sonradan bir parçası olacağım ekibin lideri şöyle bir soru yöneltti bana:
“İstanbul’da birçok ajans var, bizi istemenin özel bir nedeni var mı?” Ben de “Benim rol modelim sizin global ağınızın Türkiye CEO’su.” diye cevaplamıştım ve görüşmemiz böyle sonuçlanmıştı. Bir hafta sonra burada işe başladım ve ilk iş günümde masamı gösterdiklerinde masamın üstünde bir kitap gördüm. Arkadaşlarıma kitabın kime ait olduğu sorduğumda bana ait olduğunu söylediler. Kapağı açtığımda şöyle yazıyordu:

“Sevgili Enes’e… Erol Batislam’’

Sevgiler,

ENES YAYLA

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir