Zayıf Yönlere odaklanırsak ne olur ?

Zayıf Yönlere odaklanırsak ne olur ?

Güçlü Yön konusunda katılmadığımız bazı görüşlere de değinmekte yarar var :  : Örneğin PANO Stratejisi olarak ifade edilen bir kişisel kariyer planlama stratejisi  “Pozitifi artırma, Negatife odaklanma Stratejisi” olarak tanımlanıyor. “Baskın olmayan özellikleriniz, zayıf kaldığınız, motivasyonunuzun düşük olduğu ve geliştirmeniz gereken özelliklerdir. Bu .. “negatife odaklanma” adımlarıdır. “ Öner, Mehmet, Kişisel Kariyer Planlaması, Kariyer Yayıncılık, Şubat 2001.

Güçlü Yön zayıf yönlerle birlikte ele alınamaz:

Bir başka yazarımız ve eğitim konusunda çok emek vermiş yazarlarımızdan biri Güçlü yön konusunu son derece açık bir şekilde vurguladıktan sonra bir kayıt koymaktan vazgeçemiyor “…………”

Şirketlerin İnsan kaynaklarında “güçlü yönleri korumak, gelişmeye açık olan yönleri geliştirmek” slogan gibi bir ifadedir, zayıf yönler yerine bu ifade yumuşatılarak  ancak gelişmeye açık yön şeklinde kullanılır.

Tüm bunlarda ortak olan nokta “Güçlü Yön Odaklı Kariyer Yaklaşımı”ndan uzaklaşmasıdır. Mesele “her ikisini de birlikte ele almak lazım” gibi “ortalama” bir yol çizmek değildir. Ortalama yollar ortalama sonuçlar verir. Oysa tercihinizi net olarak ortaya koymalısınız. Vakit kısıtlı . Güçlü Yönler mi ? Zayıf yönler mi? Bunun dışındaki her türlü cevap zaman kaybıdır.  Çünkü Güçlü yöne odaklanmak zayıf ya da gelişmeye açık yönler ile vakit kaybetmemek anlamına gelir.

Zayıf yönler ile ilgilenmeli miyiz?

“Birçok öğrenci ( lise- üniversite ) ve genç ile Birebir Kariyer Check Up, koçluk görüşmesi, ve Kişilik Envanteri değerlendirmesi yaptım,  zaman zaman yaptığımız sohbetler hariç. Hiç birisinin zayıf yönleri benim ilgi alanımda olmadı.
Kendime soruyorum zayıf yönleri ve riskleri ile ilgilenmeli miyim? Evet, anne ve babasını ilgilendirebilir, belki okuldaki öğretmenini, rehber öğretmenini ilgilendirebilir, bir yerde çalışıyor ise amirini, insan kaynaklarını ilgilendirebilir, ancak kariyer ile ilgili olarak başlangıç aşamasında ilgilenmemiz gerekmiyor.  Çünkü biz onun kariyer yolculuğu ile ilgiliyiz. Onun kendine has bir kumaşı var. O malzemeden, o kumaştan, kumaşın özelliklerine uygun hangi elbise çıkar ise ona yönelmesi uygun olur. Biz de önce onun kendi kumaşının özellikleri farketmesini, o malzemenin güçlü yönünü, parlayan tarafını keşfetmesini sağlamaya çalışıyoruz.  en iyi elbisenin dikimi için uğraşıyorum. Onun kendi kumaşından vücuduna, ölçülerine uygun, ona yakışan bir elbise olsun istiyoruz, ona da bu yakışır zaten. İnce jarse bir kumaştan bir mont dikilmeyeceği besbelli, ancak şık bir bluz olabilir. Ya da bir kaşe kumaştan tişört yapmak abes olabilir ama bir palto olabilir. Malzemenin güçlü yönlerini, parlayan öne çıkan taraflarını bilirsek ona uygun bir ürün çıkarabiliriz. Kendi kumaşımız da ne ise, ona uygun bir elbise dikmeliyiz.. “ Kamil Kasacı – Kariyer Danışmanı

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir