Zayıf Yönün Seni Farklılaştıran Yön Olabilir

Zayıf Yönün Seni Farklılaştıran Yön Olabilir

Biz genellikle “sorun” olarak görülen ve  “zayıf” olarak tanımlanan yönlerde de bir potansiyel görüyoruz.
Örneğin bir kişi çok kavgacı, agresif, öfkeli olabilir. Bu eğer onun güçlü yönü ise, potansiyel de oradadır, onu yumuşak huylu, sakin, uslu birisi yapmaya çalışmak onun potansiyelini yok etmek olur. Aksine onun bu güçlü yönünü başkalarına zarar vermeyecek, iyi bir şekilde yönetmesini sağlamak önemli.

Tam tersine “duygusal” sevgi dolu, herkesi sevmeye çalışan, ancak bu özellikleri nedeniyle istismar edilen, başkaları tarafından incitilen, bu nedenle alınganlığı yüksek, çabuk üzülen, hatta zaman zaman ağlayan bir kişiyi de sert, kimseden etkilenmeyen bir kişiliğe çeviremezsiniz. Onun “duygusal” tarafı onun güçlü yönü. “empati”si, ve başkalarına olan ilgisi güçlüdür, onun onu iyi yönetmesini sağlamak gerekir, esas olan da bu noktadır.

Kişinin olumsuz, negatif  olarak kabul edilen özellikleri kişinin “kariyer”ini belirleyen en önemli, en güçlü özellikleri, yönleri olabilir. Önemli olan onları nasıl yönettiğidir.

Güçlü yönlerini altına bir “uçan halı” gibi alıp yola çıkmışsın, hem güçlü yönlerini geliştiriyor, fazlalıklarını atıyor ve değerliyorsun

#ipucu Zayıf yön( yada engel olarak görülen bir yön)  farklılaştıran bir unsur haline gelir mi?

Örneğin, Beyaz olarak bildiğimiz şovmen ve Televizyon programı yapımcısı Beyazıt Öztürk’ün R harfini söyleyememesi,  için R’leri söyleyememek bir zayıf yön idi. R harfini  söyleyemediği için Eskişehir radyolarında sunuculuk isteği red edilmişti.
Bir röportajında “korkularımla yaşamıyorum” demişti. R harfini söyleyememesini bir sorun etmedi, devam etti, yaptığı programlar ilgi çekmeye başladı, güçlü yönlerinin üzerine gitti ve bugünkü Beyaz haline geldi.
R’leri söyleyememesinden dolayı kimi dalga geçmiş, kimi sevimli bulmuş olabilir. Ancak programlarında başarı sağlayıp “rating”ler ve programa katılımlar arttıktan sonra kimse onun R’leri söyleyememesini sorun etmedi. Bu sırada Beyaz da daha iyi konuşmaya başladı. Sonunda R’leri söyleyememiş olması onu diğer şovmenlerden farklılaştıran, ayırt edici unsurların bir  simgesi haline geldi. Yani zayıf yönü onun farkına dönüştü.       (Beyaz’ın R’leri söyleyememesi )

Bir başka örnek : Kemal Sunal. Belki sineme tarihinin çirkini idi, artist olur mu diye sorsalar kimse olurv demezdi. Ama sinema tarihinin belki en çok izlenen filmlerinde başrol oynadı. Hala Televizyonlarda en çok gösterilen filmleri arasında. O da zayıf yönüne aldırmayıp üstüne gitti.

Şu anda dünyada birçok kişinin rol model aldığı kişilikleri ele alalım :

Mark Zuckerberg, “Face Mash” uygulaması  ile Harvard üniversitesinin server’ını çökerttiği sırada, bazı envanterlerin “içe dönük” olarak tanımlayabileceği  bir kişilikti. Ancak “Facebook’u kurması ve ardından adım adım tüm dünyanın sosyal ağını kurması ve dünyanın en zengin 4. Kişi olması çok uzun sürmedi.
Zuckerberg seneler sonra Harvard üniversitesini bitirirken yaptığı konuşma, sosyal medyada en çok izlenen videolarından biri oldu.

Belki de bu konuşmanın en büyük değeri yıllar önce bıraktığı okulundan mezun olarak mezuniyet töreninde konuşmasıydı.

İlginç olan şu ki, Zuckerberg’in içe dönük kişiliğini bazıları onun eksik ve olumsuz  yönü olarak görebilir. Öte yandan  bilgisayar yazılımı konusundaki güçlü yönü, sosyal ilişkiler konusundaki eksikliği ile bir araya gelerek onun dünyadaki en önemli inovasyonlardan birini yapmasını ve dünya ölçüsünde bir rol model olmasını sağladı.

Steve Jobs’un kişiliğine bakalım.

Çok bilinen 5li faktör analizine göre ( Ünsal, 2014 s. 108-110 ) Jobs, “sorumluluk duygusu, duygusal dengesi ve geçimlilik düzeyi düşük”, “dağınık”, “dikkatsiz”,  “sinirli”, “agresif”, “kimse ile geçinemeyen”, “bencil”, “çıkarcı” bir kişilikti. O sırada bir şirket tarafından bir iş mülakatına girecek  olsa, muhtemelen işe alınmazdı. Oysa bu özellikleri – kimileri olumsuz yönler olarak adlandırabilirler ama onun güçlü yönleri olan tasarım, yaratıcılık ve girişimcilik özellikleri ile birleşti ve sonunda Apple’ın yaratıcısı ve birçok gencin rol modeli oldu.

Güçlü yönler, toplumda sadece “olumlu, pozitif ” olarak kabul edilip öyle  algılanan yönler değildir. Çevresinde “sorun” olarak algılanan yönler kişinin “güçlü ve baskın yönünü” oluşturabilir

Ve bu olumsuz olarak algılanan yön/yönler bireyin “güçlü/baskın yönü” olabilir.
Güçlü yönler  sadece toplumda “olumlu, pozitif ” olarak kabul edilip öyle  algılanan yönler  değildir. Bazı olumsuz, eksi algılanan yönler bireyin “güçlü ve baskın yönünü” oluşturabilir.

Kimseye söz vermeyen, sözünü kesen, öne atılan, derste yerinde duramayan , gürültü çıkaran yaramaz çocuk, belki de yarının iyi bir girişimcisi olacaktır. O muhtemelen iyi bir memur, ya da bir masa başı çalışanı olmayacaktır.

Önemli olan onun  bu yönlerini iyi yönetebilmesidir.
Bu yönlerini iyi yönetebildiği takdirde, onları diğer  güçlü yönlerine destek veren ve onları değerleyen, öne çıkaran bir şekle dönüştürebilir, hatta zamanla güçlü yönü dahi olabilir.  Ve böylece herkesin 2 saatte bitiremediği bir toplantıyı hızlı ve aktif ama nazik bir şekilde yarım satte bitirip yöneticilikten iyi bir lidere dönüşebilir.

“Akan su yosun ( yani pislik ) tutmaz” diye bir özlü  söz vardır..
Bir de “su akar yatağını bulur” deriz.

Eğer kişiyi kendi  yolunda bırakırsanız, o bir su gibi akıp kendi  yolunu bulur. Pislik tutmaz çünklü durgun su, her zaman mikrop varındırır, o nedenle insanı da kendi yolunda , kendi güçlü yönlerinde bırakacaksın.

Biz yaptığımız  tüm Birebir Check Up ve Birebir danışmanlıklarımızda gençlerde gördüğümüz her türlü öne çıkan, baskın yönü sevgi ve mutlulukla karşılarız, onun bunun farkında olmasını ve içindeki olumlu ve güçlü  tarafı farketmesini sağlarız.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir