Üniversitede son fırsat


0

ÖSYM tarafından belirlenen 2017-2018 öğretim yılı yükseköğretim programlarına ek yerleştirme için tercih sürecinde de geri sayım başladı. Merkezi yerleştirmenin ardından, üniversitelerde boş kalan kontenjanlar için bu yıl en az 50 -60 bin adayın müracaat etmesi bekleniyor. Geçen yıl açıklanan yerleştirme sonuçlarının ardından 60 bin 147 kontenjan açığı ortaya çıkmıştı. Ancak kayıt yaptırmayanlarla birlikte boş kalan toplam kontenjan sayısı 200 bini aştı.

Adım adım ek tercih 

Ek yerleştirmede adayların 24 tercih hakkı bulunuyor. Merkezi yerleştirmede bir programa yerleşen adaylar bu hakka sahip değiller. Ek yerleştirmelerde 4 yıllık fakültelerde taban puan uygulaması söz konusu.  Uzmanlar, bu adayların aldıkları puanın altında herhangi bir yeri tercih edemeyeceklerini belirterek, iki yıllık meslek yüksekokulu eğitimi alıp dikey geçiş sınavıyla 4 yıllık eğitimlerini tamamlayabileceklerin de meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerinde boşta kalan yerleri tercih edebilirlerini kaydetti. Yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve koşulları, önümüzdeki hafta yayınlanacak olan 2017-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzunda detaylı bir şekilde yer alacak.

Ücret yine 15 lira 

Bu yıl için de ek yerleştirme ücreti 15,00 TL olarak belirlendi. Bu bedel internet üzerinden yatırılabilecek. Bankalardan ücret ödeme işlemleri ise belirlenen takvim çerçevesinde mesai bitimine kadar yapılabilir.

Detaylara dikkat

Üniversite yerleştirme sonuçlarına göre devlet ve vakıf üniversitelerinin bazı programların bu yıl da hiç aday tarafından tercih edilmemesi gündeme gelebilir. Geçen yılki listelerde beslenme ve diyetetik bölümünün bile yer alması bazı üniversitelerin yeterince tanıtım yapamadığı gerçeğini ortaya koydu. Özellikle ücretli bölüm ve programlarda böyle bir sonucun ortaya çıkması kontenjan belirleme metodunun gözden geçirilmesi gerekliliğini bir kez daha gündeme getirecek.

Kimler yararlanacak?

– Üniversite sınavında barajı geçtiği halde tercih yapmayan ya da tercihleri sonucunda herhangi bir bölüme yerleşemeyen adaylar ek kontenjandan faydalanabilecek.

– Ek tercihten hiçbir bölüme yerleşememiş ya da tercih hakkı olup tercih yapmamış adaylar faydalanabiliyor.

– Bir bölüme yerleştirilmiş adaylar ise kayıt yaptırmasalar dahi ek tercihten faydalanamayacaklar.

400 bin aday açıkta

Geçen yıl müracaat eden iki milyonu aşkın adaydan yarısı ikinci sınavlara girmiş ve yaklaşık 960 bin aday üniversiteye yerleştirilmişti. Tercih yapan 400 bin aday ise açıkta kalmıştı. ÖSYM, örgün yükseköğretim programlarında 60 bin 147 boş kontenjan kaldığını açıkladığında yerleşemeyenler için yeni bir umut doğmuştu.

Salı günü açıklanacak

Benzer bir sürecin bu yıl da yaşanması bekleniyor. Hem devlet hem de vakıf üniversiteleri önümüzdeki hafta kayıt ve ek tercihler için kapılarını bir kez daha adaylara açacak. Üniversite yönetimlerinin, salı günü açıklanacak yerleştirme sonuçlarının ardından 5 gün sürecek kayıt dönemini bitirir bitirmez, belirlediği açık kontenjan listesini  ÖSYM’nin ilgili birimlerine iletmesi bekleniyor. Ağustos ortasına kadar geçecek olan bu dönemde yerleşemeyen adaylar ek tercih heyecanını yaşayacak. Uzmanlar ağırlıklı olarak tercih sırasında yapılan hatalar nedeni ile üniversiteli olamayan adayların ek kontenjan fırsatlarını değerlendirerek üniversiteli olabileceklerine dikkat çekiyor. Salı günü açıklanacak yerleştirme sonuçlarının ardından 56 binlik kontenjan artırımına rağmen açıkta kalacak aday sayısının 400 binin üzerinde olması bekleniyor.

Üzülmeyin ek tercih fırsatı kapınızda 

 

“Salı günü açıklanacak sonuçlara göre herhangi bir yere yerleşemediğini gören adaylar, kayıtların hemen ardından, üniversitelerin bilgilendirmesiyle, ÖSYM’nin açıklayacağı kontenjan açığı ve ek tercih klavuzu bilgilerini beklemeleri gerekiyor. İsabetli tercih yapacak olanların bu kez şansın kendisine güle bileceğini unutmaması gerekiyor. Çünkü bu kez ilk tercih dönemine göre çok daha az adayın tercih yapacağını unutmamak gerek. Adayların önümüzdeki 10 gün içinde yapacağı tek şey; hem bölüm tercihlerini gözden geçirmeleri, hem de üniversiteler hakkında detaylı bilgi almalarıdır. Daha önce bilgi sahibi olmadıkları bölümler hakkında eğitim ve kariyer imkânlarını değerlendirmek de ayrı bir önem taşıyor. Örneğin lisans okumak isteyen ancak taban puan şartına takılan bir aday gireceği ön lisans programını DGS yolu ile istediği lisans programına devam edebilir. Ek kontenjan döneminde tercih yaparken, üniversitelerin; kampüs imkânları, uluslararası işbirlikleri, teknolojik alt yapısı, akademik kadrosu gibi birçok konu dikkate alınmalıdır. Mümkünse bu araştırmaların bizzat üniversiteler görülerek yapılmasında yarar var.

 

Bu haber 6 Ağustos 2017’de yayınlanmıştır.
http://www.gunes.com/ekonomi/universitede-son-firsat-809061

Yorum Bırakın

logged inYorum yapmak için giriş yapmalısınız.