Mustafa Emin Palaz

Mustafa Emin Palaz

Kriz Stratejisti


Şirketlerde hukuktan yönetime kadar çözümsüz vakalar için uzmanlaşmış bir stratejist olarak ekmeğimi kazanıyorum. Kendimi kriz stratejisti olarak anlatsam da müşterilerim game changer (oyun değiştiren, sürece yön veren) olarak ifade ediyor.

Çocuk yaşlarda atıldığım çalışma hayatı ve Y kuşaklarına has daldan dala atlama sayesinde bambaşka sektörlerde bambaşka pozisyonlarda ter akıttım. Bunlar arasında finans sorumluluğu da oldu, bilişim yöneticiliği de; ihracat departmanlarında da yer aldım at yetiştiriciliği de yaptım.

Dünyanın en genç profesyonel koçu olarak farklı bir kariyere yelken açtıktan (2008- mustep gelişim hizmetleri) bir süre sonra inovatif teknikler geliştirdim ve bugünkü işimi yürütüyorum (2012 innomind strategy agency).

Üniversitelerde ve derneklerinde inovasyonel düşünme becerileri, çatışmalı iletişim süreçleri gibi konularda konuşmacıyım.

İşletme etiği ve sulh stratejisi gibi konular üzerine kafa patlatıyorum, temel hobilerim didgeridoo (Avustralya Yerli çalgısı), iaido (Japon Kılıç Sanatı) ve evimde ağaçtan ev dekorasyon ürünleri yapmak üzerine.

Çok yakında 3000 yıllık stratejileri yeni bir vizyonla ele aldığım kitabım raflarda olacak, hukuk felsefesi üzerine kitap çalışmamı da bitirme arzusundayım.

Eğitimim Marmara Üniversitesi’nde maliye üzerineydi. Bu bölümün yarattığı sıkıntılı ve monoton ruh hali sayesinde çok değişik konularla ilgilenip araştırmaya yöneldim; bu sayede bugün nanometrik yarı iletken elektrolitlerin üretim teknolojilerinden böcekler arasında sosyal yaşam formlarına kadar çok farklı konularda ziyadesiyle bilgi birikimi edindim.

Okuduğu bölümden sıkılan öğrenci veya yaptığı işten bunalan bir çalışanla bu vesilelerle hemen bağ kurabiliyorum.

Bugün dünden ibaret; yarını değiştirmek için bugün bakış açılarını değiştirmemiz gerekiyor. Bunun için de iş gençlere, cesur gençlere düşüyor. Ben de elimden geldiğince benden genç arkadaşlara abilik yapmaya çalışıyorum.