Mezuniyet Sonrası İşsizlik-2

Mezuniyet Sonrası İşsizlik-2

Mezuniyet Sonrası İşsizlik-2

Macera Kaldığı Yerden Hız Kaybetmeden Devam Ediyor

Evet, ilk yazımda yeni mezun öğrencinin hazır olması gereken ve bu sürecin başında duyabileceği bazı soru cümlelerinden bahsetmiştim. Şimdi ise işsizlik sürecinin uzaması halinde yaşayabileceğiniz bazı örnek durumlardan bahsetmek istiyorum. Bu durumlarda yalnız başına olduğunuzu ve verdiğiniz tepkilerin boyutunun da gereğinden fazla önemsendiğini unutmamak lazım. Kolay kolay kimse sizin psikolojinizi anlamak istemeyecek sadece derdini anlatıp duymak istediği cümleleri söylemenizi bekleyecek. Eğer söylerseniz iyi insan, söylemezseniz kötü insan olarak nitelendirilme ihtimaliniz yüksek.

Sizi siz olarak benimseyen kişiler

*Size her zaman güvendiğini belli eden insanlarla karşılaşabilirsiniz.Bu insanlar az da olsa sizi siz olarak benimseyen kişiler olacaktır. Genel olarak sizin psikolojinizin farkında olurlar.Sorularıyla boğmak yerine o an farklı ruh hali içinde olmanızı isterler ve en önemlisi bunu sağlarlar.

Sadece size özgü değil diyenler

*İşsizliğin sadece sizin içinde olduğunuz bir durum olmadığını hatırlatmak isteyen insanlarla karşılaşabilirsiniz.Geçen aya göre yüzde kaç işsizliğin arttığını, en çok işsizlerin üniversite mezunları olduğunu ve hatta TÜİK verilerini hatırlatırlar.

Sürecin bitmesi sizin elinizde diyenler

*İşsizlik sürecinin bitmesinin sizin elinizde olduğunu düşünen insanlarla karşılaşabilirsiniz. Aslında şu şehirde olsaydın diyerek işsizliği tercih ettiğinizi sanırlar. Tek kaçırdıkları durumun zaten farkında olduğumuzdur. Herhangi bir çözüm bulamadığımızdır.

*İşsizlik sürecinde işsizliğin bulaşıcı bir hastalık olduğunu düşünen insanlarla karşılaşabilirsiniz. İşsiz olmanın sebebi sosyal ve kültürel seviyemiz olmadığını hatırlamanız gerekir.

*İşsizlik sürecinizi önemsemeyen insanlarla karşılaşırsınız. Muhtemel olarak işleri düşmüştür.Bir merhaba ile konuşmaya girerler, genel olarak diyalog şu şekilde ilerler:

-Merhaba okul bitti mi ?

-Hangi şehirde yaşıyordun ? (Profilinize bakmaya gerek duyulmaz )

-Tüh ya burada olsaydın yardım ederdim. Bu arada şu konuda yardım eder misin ?

Bu konuşmanın giriş cümlesinde amacınızın ne olduğu belli oluyor. Evet çalışıyorsunuz, evet meşgulsünüz, evet yorgunsunuz ama bunlar başka bir zamanda merhaba demenize engel değil.

İşsizlik yolunda herkesin önüne değerlendirebileceği fırsatlar çıkması umuduyla …

Özgenur Yalav 

2011 yılında Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları ve Yönetimi bölümüne başladım. İnsan Kaynakları maceramın ilk kısmını 2015 yılında mezun olarak bitirdim.
Öğrencilik hayatım boyunca her zaman İnsan Kaynakları ile ilgili birçok konuda kendimi yetiştirmeye çalıştım.İsteğe bağlı staj fırsatımı değerlendirdiğim de iş hayatına ilk adımları otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın İnsan Kaynakları departmanında Bordro ve Özlük işleri bölümünde başladım.

Her yaz bu fırsatımı değerlendirme şansım oldu. Belirli bir süre çalıştıktan sonra zorunlu stajımı gıda sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın İnsan Kaynakları departmanın da staj sürecimi tamamladım. İşe alım süreci hakkındaki tezimi savunarak mezun oldum.
Mezuniyetten sonra iş arama sürecinde birçok şey öğrendim. İşsizliğin ve yeni mezun üzerindeki psikolojik etkilerini gördükçe ; Herkese ve her şeye rağmen gülebilmeyi öğrendim.

Mezuniyet Sonrası İşsizlik-2

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir