Mucizeyi Kadınlar Yaratır

Mucizeyi Kadınlar Yaratır

Mucizeyi Kadınlar Yaratır

Bugün #annelergünü vesilesiyle #careerblog sayfamızı @MelisVaran ın @IKda_blog da yayınlanan “Mucizeyi Kadınlar Yaratır” yazısına ayırdık.

——————————————————————————————————

Bugün televizyonda  2011 yapımı “I Don’t Know She Does It” (Mucizeyi Kadınlar Yaratır) adında bir filme rastladım. IMDb skoru sadece 4,8 olsa da bazı replikler ve filmin içeriği yer yer insanı sarsıyor. Evli, çocuklu ve kariyer sahibi bir kadının yaşadığı zorluklarını izliyorsunuz.

Her ne kadar komedi olsa da bir o kadar da trajik gerçekler var içerisinde.

Sarah Jessica Parker, Kate adında  9 ülkeden sorumlu bir finans yöneticisi rolünde. O terfi alırken eşi de güzel bir fırsat yakalıyor; ancak elbette pişmanlık duyup eşine açıklama ihtiyacı duyan sadece Kate oluyor. Kate’in annesi küçük çocuğunun dil gelişimindeki geriliğin sorumlusu olarak onu görüyor ve yükünü ağırlaştırıyor. İş seyahatine çıkarken çocuğunun ilk saç kesimini kaçırmış olmanın burukluğu içinde kalıyor. Hatta küçük oğlunun kurduğu ilk tam cümle bile “bye bye anne” oluyor.

Aklımda kalan repliklerden birisi şu: “Çalışan bir kadının kafası hava alanındaki hava trafik kontrol  kulesi gibidir.” Bir yanda işyerinde gerçekleştirilecek sunumlar, hazırlanacak sözleşmeler, öteki tarafta çocuktan geçen hastalıklar, çocuğun doğum günü, eşinin iş toplantısı, evin ihtiyaçları…. Hiç de haksız bir benzetme değil sanki.

 

Filmden alıntı yapılabilecek daha pek çok sahne var. Film hayatın o kadar içinden ki biz İnsan Kaynakları profesyonelleri olarak bu konuda el kaldırmayı bilmeliyiz. Sherly Sandberg’in Lean In kitabı bence 2014 yılına damga vurdu. Bizim de o kitaptan örnek alacağımız pek çok şey var.

Hamilelere işyerine yakın otopark , annelere çocuklarını bırakabilecekleri yakın bir kreş, evden çalışma imkanı, esnek çalışma saatleri sağlamak, hatta zaman zaman bilinçlenmeleri ve rahatlamaları için küçük seminerler, eğitici faaliyetler, çocuklarının anne-babalarının iş yerlerini görmelerini sağlayacak etkinlikler düzenlemek çok da zor olmasa gerek.

İşi işte, evi evde bırakılmalı derken bunun ne kadar mümkün olduğu konusunda kuşkularım var. O nedenle İK profesyonelleri olarak biz çalışanlara ne kadar destek olabilirsek o kadar iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum.

Sevgilerimle

Bu yazı Melis Tiftikci’nin https://ikdablog.wordpress.com/ blogunda 3 Şubat 2015’te yayınlanmıştır.

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir